O smještaju

 

Zahtjev za smještaj može biti podnesen od strane:

1. Fizičkog lica (zahtjev može podnijeti svaka zainteresovana punoljetna osoba);

2. Organa starateljstva (centar za socijalni rad);

Zahtjev se podnosi na obrascu koji se može preuzeti u Gerontološkom centru ili OVDJE te isti dostavlja poštom, elektronskom poštom (Ova adresa e-pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.), ili lično na protokol Gerontološkog centra.

Cijena smještaja putem privatnog ugovora od 01.03.2024.:

 - Za samostalno psihofizički očuvano lice: 1150,00 KM

 - Za potpuno zavisno lice od pomoći i njege drugog lica: 1240,00 KM

Cijena smještaja preko organa starateljstva (centar za socijalni rad):

 - Za samostalno psihofizički očuvano lice: 780,00 KM

 - Za potpuno zavisno lice od pomoći i njege drugog lica: 870,00 KM


Da bi se smještaj realizovao, potrebno je dostaviti:

a) Zahtjev;

b) Izjavu potpisnika Ugovora o smještaju

c) Fotokopiju lične karte, zdravstvene knjižice i rodnog lista ili vjenčanog lista osobe koja treba biti smještena;

d) Medicinsku dokumentaciju (Nalaz porodičnog ljekara sa propisanom terapijom i otpusne liste);


Gore navedena dokumentacija se dostavlja lično, poštom i/ili elektronskom poštom.

U slučaju nepotpune dokumentacije predsjednik komisije obavjestiće podnosioca zahtjeva da isti upotpuni u predviđenom roku ili u suprotnom će zahtjev biti odbačen kao nepotpun.
 

 

Smještaj po zahtjevima nadležnog organa starateljstva (centara za socijalni rad)

 Zakon o socijalnoj zaštiti Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 37/2012, 90/216, 94/2019, i 42/2020) članom 20. propisao je da je smještaj u ustanovu socijalne zaštite pravo iz ove oblasti te da se smještaj u ustanovi vrši na osnovu rješenja nadležnog Centra i ugovora o smještaju, a na osnovu sprovedenog postupka, ukupne procjene uslova života i stanja korisnika i njegovog okruženja, sagledavanja mogućnosti drugih oblika zbrinjavanja i mišljenja da je zbrinjavanje u ustanovu najcjelishodniji oblik zaštite.
Smještaj u ustanovu

Član38.

(1) Smještaj u ustanovu podrazumijeva zbrinjavanje u ustanovu socijalne zaštite i u drugu ustanovu koja se nalazi van sistema socijalne zaštite, a primjerena je i ispunjava uslove za zbrinjavanje korisnika socijalne zaštite.
(2) Smještaj u ustanovu socijalne zaštite ostvaruje se izborom i upućivanjem korisnika u odgovarajuću ustanovu u kojoj se obezbjeđuje stanovanje, ishrana, odijevanje, njega, pomoć, briga, vaspitanje i obrazovanje, osposobljavanje za privređivanje, radne, kulturno-zabavne, rekreativno-rehabilitacione
aktivnosti, zdravstvena zaštita i druge usluge.
(3) Smještaj u ustanovu vrši se na osnovu rješenja nadležnog Centra i ugovora o smještaju.
(4) Rješenje se donosi na osnovu sprovedenog postupka, ukupne procjene uslova života i stanja korisnika i njegovog okruženja, sagledavanja mogućnosti
drugih oblika zbrinjavanja i mišljenja da je zbrinjavanje u ustanovu najcjelishodniji oblik zaštite.
(5) Ugovor o smještaju zaključuju ustanova za smještaj i nadležni Centar.
(6) Ugovor o smještaju u ustanovu prestaje sporazumom ugovornih strana,
otkazom ugovora, raskidom ugovora i smrću korisnika.
(7) Ustanova socijalne zaštite i nadležni Centar dužni su da redovno
razmjenjuju informacije o stanju i potrebama korisnika.
(8) Smještaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu ustanovu na teret budžetskih sredstava neće se priznati licu kome usluge zbrinjavanja mogu pružati članovi njegove porodice koji su obavezni u skladu sa zakonom da ga izdržavaju i koje ima višak stambenog prostora i drugu imovinu iz člana 22. ovog zakona.
(9) Pojedinac koji je ostvario sredstva prodajom imovine ili je darovao svoju imovinu i time doveo sebe u stanje socijalne potrebe, nema pravo na smještaj u ustanovu iz budžetskih sredstava za period za koji iznos troškova smještaja odgovara tržišnoj vrijednosti imovine.
(10) Izuzetno, smještaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu ustanovu na teret budžetskih sredstava može se priznati i licu koje ima imovinu a koja predstavlja smetnju za ostvarivanje ovog prava, pod uslovom da vlasnik svoju imovinu ili dio imovine prenese bez naknade, sa pravom raspolaganja jedinici lokalne samouprave.
(11) Lice kojem je imovina smetnja za ostvarivanje prava na smještaj u ustanovu može dati saglasnost za uknjižbu prava hipoteke do namirenja valorizovanih troškova datih po osnovu prava na zbrinjavanje u ustanovu.

Član39.

(1) Centar koji upućuje korisnika u ustanovu za smještaj, prilikom zbrinjavanja osiguraće osnovnu odjeću, obuću i troškove transporta do ustanove.
(2) Sredstva za ove troškove biće obezbijeđena iz sredstava korisnika, obveznika izdržavanja ili iz budžetskih sredstava predviđenih za socijalnu
zaštitu.
(3) Centar obezbjeđuje novčana sredstva za lične potrebe u vidu džeparca, licu koje je bez prihoda.
(4) Sredstva za lične potrebe iz stava 3. ovoga člana obezbjeđuju se na mjesečnom nivou u iznosu od 5% od cijene smještaja.

Član40.

(1) Pravo na smještaj u ustanovu ima:
a) dijete bez roditeljskog staranja, do povratka u vlastitu porodicu ili zbrinjavanja u porodicu usvojioca ili hraniteljsku porodicu, do završetka
redovnog školovanja, najduže do 26. godine života, a ne duže od šest mjeseci nakon završetka redovnog školovanja,
b) dijete sa poteškoćama u razvoju koje nema uslova da ostane u svojoj porodici i kada je to svrsishodnije radi čuvanja i vaspitanja, školovanja,
osposobljavanja ili psihosocijalne rehabilitacije, dok traje potreba za ovim oblikom zaštite,
v) dijete čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama, do povratka u vlastitu porodicu,
g) dijete sa društveno neprihvatljivim ponašanjem, dok traju razlozi za ovim vidom socijalne zaštite,
d) dijete žrtva nasilja, dok traju razlozi za ovim vidom socijalne zaštite,
đ) dijete žrtva trgovine ljudima, dok traju razlozi za ovim vidom socijalne zaštite,
e) punoljetno lice sa invaliditetom i teško hronično oboljelo lice koje nije u mogućnosti da samostalno živi u porodici zbog nepovoljnih zdravstvenih, socijalnih, stambenih ili porodičnih prilika i lica sa poremećajima u ponašanju,
ž) starije lice koje zbog nepovoljnih socijalnih, zdravstvenih, stambenih i porodičnih prilika nije u mogućnosti da živi u porodici, odnosno u domaćinstvu,
z) punoljetno lice žrtva nasilja u porodici, dok traju razlozi za ovim vidom socijalne zaštite,
i) punoljetno lice žrtva trgovine ljudima, dok traju razlozi za ovim vidom socijalne zaštite,
j) trudnica i roditelj djeteta do godinu dana života djeteta ako je drugi roditelj djeteta umro, nestao, poginuo, izvršio nasilje u porodici, kome je usljed materijalne neobezbijeđenosti, neriješenog stambenog pitanja, narušenih porodičnih odnosa i sličnih situacija, potreban privremeni smještaj i
k) lice koje se nađe u skitnji ili prosjačenju ili mu je zbog drugih opravdanih razloga potreban privremeni smještaj.
(2) Dijete iz stava 1. t. a), b), v), g), d) i đ) ovog člana do tri godine života privremeno može biti zbrinuto u ustanovu socijalne zaštite uz stručno mišljenje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Član41.

Korisnik koji je ostvario pravo na smještaj u ustanovu, koji ne može ostvariti zdravstveno osiguranje po drugom osnovu, ostvaruje zdravstveno osiguranje iz budžetskih sredstava namijenjenih za ostvarivanje prava na smještaj u ustanovu.

Prvi informativni razgovor sa budućim podnosiocem zahtjeva za smještaj obavlja: ljekar, glavna sestra i socijalni radnik.

Kada je to moguće, potrebno je da informativnom razgovoru prisustvuje i lice zainteresovano za smještaj.

Tokom razgovora utvrđuju se: razlozi smještaja, potrebe potencijalnog korisnika, specifičnosti vezane za potencijalnog korisnika, na kraju sumiraju se sve informacije i daje informacija o mogućnosti realizacije smještaja.

Image